top of page

Polazak u vrtić i školu  - emocionalna podrška kroz cvjetne kapi dr. Bacha

  • Ivana Filipović
  • 17. ruj 2017.
  • 5 min čitanja

Ovaj izazovan period u razdoblju odrastanja djeteta, različita djeca drugačije prolaze. Period je to odvajanja od roditelja (i/ili drugih poznatih bliskih ljudi), prelaska iz sigurne, poznate sredine i prilagodbe na novu i nepoznatu okolinu, novi ritam života. I velika je prekretnica kako za dijete tako i za roditelje.


Postoje scenariji djetetova odlaska u vrtić s osmijehom na licu gdje je dijete sretno jer ide vrtić u kojem će se družiti s drugom djecom, no to najčešće nije slučaj već se mogu javiti snažne emocionalne reakcije koje dovode do promjena u ponašanju: Ove reakcije se mogu se javiti odmah po polasku u vrtić ili danima kasnije i traju dok se dijete ne osjeti sigurnim u novoj sredini i tako se završi proces prilagodbe. Uobičajene reakcije mogu biti: odbijanje odlaska u vrtić, plač, napadaji bijesa, razdražljivost, povučenost i odbijanje komunikacije, agresivnost, regresija tj. vraćanje u ponašanje koje su već prerasla; dok na fiziološkom nivou to mogu biti gubitak apetita, problemi s probavom i spavanjem. U pozadini svih tih na različiti način ispoljenih ponašanja, leže emocije poput tuge zbog odvajanja, brige, straha (npr. strah od napuštenosti...), osjećaja napuštenosti, ljutnje... Djetetu je potrebno vrijeme kako bi se prilagodilo i ponovno osjećalo sigurno, a ono je individualno te dosta ovisi osim o djetetu (dobi, osobnosti, ranijim iskustvima), i o roditeljima točnije njihovom odnosu prema djetetovom kretanju u vrtić, te još važnije - odnosu s djetetom, ali i odnosu prema sebi. Kako djetetu poslati poruku da je u redu plakati kada si tužan i da je tuga sasvim OK emocija i da je sve u redu s djetetom i kada je tužno i u strahu, kada mi samo nismo OK sa svojim emocijama. Kako djetetu poslati poruku da je OK osjećati sve što osjeća i da ništa nije pogrešno s njim jer osjeća to što osjeća. Postoje brojni tekstovi i savjeti psihologa o tome kako roditelji mogu pomoći djetetu da lakše prođe fazu prilagobe na vrtić, no najvažnije je da je roditelj sam u miru sa svojim osjećajima. Ako smo uznemireni, nervozni, zabrinuti, dijete će to osjetiti i internalizirati te emocije, ma koliko mi slijedili uputstva koja smo pročitali. I zato je najvažnije biti u miru sa sobom, i prihvatiti sve emocije (svoje i djetetove) kao prirodne i prolazne, biti tu za dijete kada je tužno ili ljuto, ne pokušavati na silu promijeniti to stanje, već dati djetetu do znanja da znate kako se osjeća i da ste tu za njega.


Bachove kapi mogu pomoći kod poteškoća prilikom prilagodbe da odlazak u vrtić ne postane traumatsko iskustvo koje će dijete pratiti kroz život.

Bachovi cvjetni preprati upotrebljavaju se širom svijeta otkad je dr. Bach utemeljio ovaj sustav izlječenja 1936. godine. Esencije su prirodne, potpuno sigurne i mnogobrojna su djeca osjetila dobrobiti njihovog učinka. Dr Bach bio je engleski liječnik, bakteriolog, patolog i homeopata, koji je posvetio svoj život traženju sustava liječenja koji bi bio siguran, slobodan od nuspojava i jednostavan za uporabu, a okrenut osobi radije nego bolesti, te uzroku a ne posljedici odnosno simptomu, te je bio uvjeren da će ga pronaći u Prirodi. Napustio je svoj siguran posao u Londonskoj Kraljevskoj bolnici i otišao u prirodu u potrazi za ljekovitim biljkama koje će liječiti naša mentalna i motivna stanja. Tako je pronašao 38 biljaka tijekom perioda od 6 godina od kojih je radio esencije, svako za drugu emociju, raspoloženje ili osobnost. Esencije ponovno uspostavljaju unutrašnju ravnotežu što daje tijelu poticaj da započne vlastito iscjeljenje. Prirodne su, blage a istovremeno jako učinkovite, a pripremaju se od cvjetova i drveća koje je potpuno neotrovno, neškodljivo, te tako kapi ne interferiraju s drugim lijekovima, ne stvaraju naviku, ne mogu se predozirati, nemaju nuspojava, potpuno su sigurne, pa ih čak mogu uzimati trudnice i male bebe.

Djeca reagiraju na Bachove kapi posebno brzo, budući da su nevina, svježa u svijetu iskustava i nisu stigla nagomilati utjecaje, frustracije i barijere. Naša osobnost je poput glavice luka, sa srcem oko kojeg se kako rastemo gradi sloj za slojem, tako da to malo srce luka tijekom godina može biti preplavljeno ili izgubljeno ispod slojeva «grube kože». Remedije su tu da nam pomognu da ogule te slojeve kako bi naša prava osobnost mogla izroniti ponovno, slobodna da se izrazi i razvija svojim tempom. Budući da su djeca «srca luka», cvjetne esencije brže i lakše uspostavljaju unutrašnju ravnotežu nego kod odraslih, bez potrebe da se probijaju kroz slojeve programiranja.


Uzimanje Bachovih cvjetnih kapi može pomoći djeci ali i roditeljima da se bolje nose s promjenom. Tu su neki primjeri Bachovih cvjetnih esencija koji mogu biti od pomoći:


  • Walnut (Orah) pomaže djetetu da se lakše i brže prilagodi novoj rutini i okruženju, dajući osjećaj zaštićenosti od vanjskih utjecaja (kao što je plod oraha zaštićen u svojoj ljusci). A može biti od koristi i roditeljima da se prilagode novoj rutini


  • Ako je dijete nervozno ili u strahu tada može pomoći Mimulus (Zijevalica) kako bi se dijete osjećalo sigurno, odnosno Aspen (Trepetljika) ako se radi više o neodređenim nespecifičnim strahovima, kada se dijete boji ali ne može reći čega. Mimulus osim na poznate strahove pomaže sramežljivoj i plašljivoj djeci kako bi prevazišli svoju nervozu.


  • Chicory (Cikorija) može pomoći djetetu koje ne želi da vas napusti, plače i vrišti u pokušaju da Vas zadrži u vrtiću odnosno spriječi da odete. Chicory također pomaže roditeljima da prihvate da dijete raste te im olakšava odvajanje.


  • Star of Bethlehem (Ptičje mlijeko) pomaže djetetu da procesuira tugu zbog odvajanja od roditelja. To je inače preparat za šok i traume koje za posljedicu imaju osjećaj intenzivne tuge. Naziva se još Utješitelj. Također može biti od pomoći roditeljima koji u ovoj fazi separacije osjećaju tugu.


  • Larch (Ariš) je esencija koja često prati Mimulus, budući da pomaže samosvjesnom djetetu da osjeti samopouzdanje.


  • Red chestnut (Crveni kesten) je još jedan preparat koji bi mogao biti koristan za roditelje, ako se previše brinu o dobrobiti svog djeteta. Pomaže da stave strahove u perspektivu i ostanu smireni.


Ovo su samo neki od preparata koji mogu pomoći kod pojedinih emocija koje se mogu javiti u periodu privikavanja na vrtić ili školu. No, budući da svako dijete na ovu situaciju drugačije reagira, Bachov praktičar može pomoći da se utvrdi točna individualna kombinacija za trenutne individualne potrebe svakog djeteta kako bi se dobila uporabna bočica kapi u kojoj može biti do 7 pojedinačnih esencija.


Polazak u školu obično je manje traumatičan od polaska u vrtić osobito ako je dijete išlo u vrtić prije polaska u školu, no ne treba zaboraviti da je i tada to potpuno novo okruženje za dijete, da više nema njegove odgojiteljice, a moguće ni starih prijatelja, da su pred djetetom novi zahtjevi i da je potrebna prilagodba na novo okruženje i novu rutinu. I moguće je da će se ponovno javiti emocije koje je dijete imalo prilikom prilagodbe na vrtić, a i neke nove (strah, tuga, nesigurnost, razdražljivost, nezainteresiranost, gubitak koncentracije, ljubomora..). Tada Bachove cvjetne kapi opet mogu olakšati ovu veliku promjenu kako bi odlazak u školu bio što manje stresan za dijete te kako bi se spriječilo usađivanje obrazaca ponašanja u djeteta koji mogu postati kruti i kasnije ga pratiti kroz život.



Dr. sc. Ivana Filipović

registrirani praktičar Bachove fondacije


 
 
 

Comments


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
!
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
bottom of page